Štědrý večer u nás doma

12. listopadu 2011 v 20:01 |  -) Kecání, nesmysly atd.
Já vím, že jsou vánoce ještě daleko, ale to neznamená, že na mě už nepadla vánoční náladička :D a tak jsem se rozhodla, přiiblížit vám, jak u nás probíhá štědrý den :D.. snad vás to trochu pobaví :)


Hned zrána u nás panuje vánoční nálada a nervozita. Můj bratr vstane brzy z postele, sedne si k televizi a kouká na pohádky. Já si ještě polehávám v posteli a těším se, až se setmí a bude na stole výtečný kapr, bramborový salát a vajíčka na tvrdo.
Vyhrabu se z peřin obvykle poslední. Mamka už připravuje čaj a máslo maže na čerstvě upečenou vánočku. Já tuhle snídaní vesele vítám, narozdíl od mého bratra, který si stěžuje, že vánočka obsahuje rozinky. A tak si místo toho namaže (jako každé ráno) chleba s Kiri sýrem.
Můj táta ten si dá kousek vánočky, aby neurazil, pak shlídne nejnovější sportovní zprávy na teletextu, potom přepne na panorama a komentuje, jak se právě mají na horách.
Mamka ta si pochutnává na vánočce a rozpovídá se o vánocích a poučuje mého bratra o všech zvycích a tradicích.
Po snídani si každý z rodiny dělá, co se mu zlíbí. Já a můj bratr většinou hned po snídani zdobíme stromečky. Není tam chyba, opravdu zdobíme stromečky. Jeden dole u babičky, a potom nahoře v podkroví, kde bydlíme my.
U zdobení stromečku se vždycky strhnou hádky. Babička se rozčiluje, že nemůže najít řetěz a podobné blbinky na ozdobení. Strejda jí do toho samozřejmě kecá.
Kdo je znáte, dovede si určitě představit. Probíhá to přibližně takhle:
,,Kde jsou ty řetězey?! Snad jsem je nevyhodila! Tomáši, pojď sem! Já na tu poličku nevidím!" Křičí babička.
,,Tam nic není, to jsi musela dát někam jinam."
,,Kam bych je asi tak mohla dát? Vždycky to dávám pokaždý sem!" Rozčiluje se a kroutí hlavou.
Nakonec ale něco najdou a můžeme začít.
Nahoře v podkroví se zdobení stromečku ujme mamka. Ozdobí si ho podle svých představ a my jí to pochválíme.
Když jsou stromečky ozdebené a svítí v plné kráse, každý se jde věnovat oblíbené činnosti. Můj bratr si zapne na počítatči WOWko nebo se dívá na pohádky. Mamka se zamkne v ložnici a myslí si, že je hrozně nenápadná, a že nám nedojde, že právě balí dárky. Táta ten se vánoční pohody nezúčastní a raději jde odhazovat na dvůr sníh. A až ho shrne, veme Gora na pořádnou vánoční procházku do lesa. Strejda ten vyrazí na led (pokud mrzne). Babička ta se pustí do vánočních příprav - kontroluje, jestli máme čisté slavnostní nádobí, skleničky, a pak se pustí do vaření bílé polévky k obědu. Děda - ten to bere z nás nejlíp. Pustí si televizi a kouká na vánoční pohádky a komedie a směje se tak moc, že máte strach, že to s ním sekne! No a já? Já jsem se svým Milým...
Přeskočíme oběd i odpoledne (ať vás neunudím :D) a přesuneme se k nejhezčímu večeru za rok.
Večeřet chodíme kolem šesté hodiny. Venku už je dávno tma. Na stole zapalíme svíčku, prostřeme a usedneme ke stolu. No usedneme.. spíš ještě chvíli postojíme. Babička se chce pomodlit. Já, děda a babička jsme jediní, kdo umí Otče náš. A tak bratr se culí, mamka do něho šťouchá, táta se šklebí, strejda se chová podobně jako bratr (:D) a zbytek se modlí.
Pak tedy usedáme a pouštíme se do kapra. Děda schytá hned jednu přes plešku, protože jí moc velký kusy a babička má strach, že mu zaskočí drobné kosti (:D). Sama to potom pitvá skoro pod lupou. Já jsem teda v jezení kapra taky opatrná. Táta se strejdou ty to jí jako řízek a sem tam nějakou tu kost vyplivnou. Babička jen kroutí hlavou.
,,Dyť je to plný kostí!"
Bratr ten už je celý nervózní. A babička to samozřejmě jako každý rok okomentuje stejně: ,,Seš nějakej nervózní, se bojíš, že nic nedostaneš!"
Já se vždycky začnu smát a schytám to taky. ,,No Lucie ta má taky strach!"
Nemá smysl se s ní dohadovat (:D).
Po večeři si jde táta umýt ruce a cestou zazvoní zvonečkem.
Asi v každé rodině hned zazní: ,,Ježíšek!"
A vyrazí se ke stromečku. Bratr samozřejmě v čele a asi kilometrový náskok. Já se courám hned za ním, pak mamka s připraveným foťákem, potom strejda, který se blbě směje a za ním šklebící se táta. Babička popohání dědu, aby všechno stihla vidět, a děda volá na psa, aby šel s náma. Za to zase schytá jednu od babičky, že tu našlape.
Dříve jsem se ujímala rozdávání dárků já, už asi dva roky to za mě převzal bratr. Takže vytahuje rychlostí blesku dárky a drmolí: ,,To je moje, to je taky moje, taky moje.." No jo, je nejmladší, tak toho má nejvíc (:D).
Taky je potom hned první rozbalí. Strejda ten si to pomalinku rozbaluje, směje se a komentuje dárky ostatních. Táta ten si taky rozbaluje, ale dělá, že se ho vánoce vůbec netýkají, tvaří se kysele, a zbytek večera se zaobírá dárkama, co dostal bratr. To znamená, že když dostane něco, co si musí složit, udělá to za něj táta.
Mamka ta si rozbalí dárky a všem je zvlášť ukazuje. Babička si je skládá na hromádku vedle sebe a pokaždý řekne: ,,Dobrýýý!"
Děda ten se svým dárkům většinou chechtá.
No a nakonec pod stromečkem zbyde akorát kupa vánočního papíru. A strejda pronese větu: ,,Tak zase za rok!" A s tím odchází pryč.
Já se většinou kouknu na nové pohádky, co běží v televizi, a pak jdu chrnět.
A zase se těším na další vánoce. :)))
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Esli prave listujes na mym blogu, tk klikni...=)

Listuju... 71.2% (962)
Nelistuju...=) 28.8% (390)

Komentáře

1 Violette Violette | Web | 2. března 2012 v 21:12 | Reagovat

:D
Jo, táta jí kapra, jako by to byl chleba... nemůžu se na něj ani podívat, protože já vždycky rozpitvám půlku stehna (jak mi tomu ze srandy říkáme) a pak mě to přestane bavit přebírat.
A u nás samozřejmě rozdává dárky Ondřej a když už bere do ruky pátej dárek, co není jeho, tak je z toho pomalu konec světa :D A babička s dědou si vždycky skládají dárky na hromádku a odmítají je otevřít, že prej až zítra, ale mi je vždycky dokopem k tomu, aby to rozbalili :D
A táta pokaždým dárku zahaleká: Děkuju ti ježíšku! I když jde jen o blbý ponožky. A my ostatní se chováme jako normální lidi :D

2 Lusssinka Lusssinka | 3. března 2012 v 10:21 | Reagovat

jednou se mi zasekla kost v zubu a měla jsem z toho málem smrt a to jsem jí ani nespolkla :D.. navíc babička začala hrozně vyvádět a tím mě moc neuklidnila :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama