Červen 2012

Suzanne Collinsová - Hunger games

10. června 2012 v 22:52 -) Knihy

Představte si svět, který by nastal po válce, kterou bychom mezi sebou vedli o poslední suroviny na zemi. A náš život by pak vzala do rukou hrstka lidí, pro něž bychom neznamenali nic víc než jen figurky ve hře, nezáleželo by na tom, že hladovíte, byli byste jenom otroci.
Autorkou Hunger games je Susanne Collinsová, před kterou opravdu smekám. Nejenže je kniha velice poutavá, živá a napínavá, ale také nás vede k zamyšlení, jestli by se někdy mohlo něco takového opravdu stát.
Děj se odehrává ve státě nazváný Panem (na území Severní Ameriky). Veškerou moc má prezident Snow, který žije v hlavním městě Kapitolu. Zbytek Panemu se dělí do krajů, celkově dvanácti, poslední třináctý kapitolané zničili jako výhružku pro všechny ostatní kraje, kdyby se chtěli vzbouřit. A právě jako upomínku jejich chyb vznikly také Hladové hry, kdy se každý rok vybere 24 dětí ve věku 12-18 let, z každého kraje jedna dívka a chlapec. Jsou nuceni zúčastnit se v obrovské aréně se svými soupeři na život a na smrt. Hlavní hrdinkou je šestnáctiletá Katniss Everdeenová, která se do her přihlasí jako dobrovolnice za svou sestru a stane se nevědomky symbolem dalšího povstání.
Kniha samozřejmě není nijak veselá, a tak jsem očekávala alespoň optimistický konec, ale ten se bohužel nedostavil. Ale když se nad tím zamyslíte, tak by to nebylo ani možné, lidé, co prožili tolik hrůz budou žít v nočních můrách až do konce svých dnů..

Co na závěr? Milovníci fantasy, vynechat tuto knihu je trestuhodné! :)